Zalety picia kawy w pojedynkę i w grupie

Zalety picia kawy w pojedynkę i w grupie

Kawę pijemy każdego dnia… Czasem potrzebujemy chwili tylko dla siebie, a czasem chętnie dzielimy ją ze znajomymi lub z kolegami w pracy. Jedno i drugie może mieć wiele zalet. Mała czarna gotowa? To zapraszamy do czytania!

Kawa w pojedynkę

W kawiarniach coraz więcej widuje się freelancerów; osoby, które pracują w przestrzeni publicznej, na ławkach w parku czy w przestrzeni networkingowej, np. w centrach handlowych.  Ten styl pracy części społeczeństwa wydaje się wręcz niewiarygodny… Jak można spędzać cały dzień w kawiarni lub w głośnej przestrzeni miasta i pracować? Prawdopodobnie to po prostu potrzeba przebywania między ludźmi oraz wyregulowania sobie planu dnia. Wstajemy rano, jemy śniadanie i idziemy pracować. Po kilku godzinach wracamy do domu i mamy wolne. Inaczej osoby pracujące w nielimitowany sposób miałyby trudności z oddzieleniem sfery prywatnej od przestrzeni do pracy. Tak, podczas zakupu kawy lub w przerwach od pisania, można porozmawiać z obsługą bądź z osobą przy stoliku obok. W Polsce stoliki wspólne tzw. common table jeszcze nie są zbyt popularne. Za granicą widać ludzi, którzy siadają z obcymi i rozmawiają, nawiązują kontakty. Kawa w takim miejscu to świetny sposób na poznanie kogoś ciekawego, wyjątkowego – w końcu przebywasz w miejscu, które lubisz – to łączy i daje wspólne tematy…

 

Niektórzy przerwę kawową traktują jako czas na zebranie myśli, sposób na znalezienie rozwiązania lub po prostu czas dla siebie. Dlatego, jeśli potrzebujecie chwili w ciągu dnia, powiedzcie sobie: 5 minut tylko dla mnie! Wystarczy zaparzyć kawę do kubka termicznego i wyjść do okolicznego parku, przewietrzyć głowę, poszukać inspiracji…

Chwila relaksu i filiżanka małej czarnej mogą być też świetnym sposobem na odzyskanie dobrej formy.  W domu wystarczy, że wypijecie kawę i położycie się na 15 minut. Podczas snu kawa zacznie działać. Organizm zregeneruje się. Po krótkim czasie, z pełną werwą i nową energią, wrócicie do porzuconych zadań.

Kawa w grupie

Kawa łączy ludzi. W biurze codzienne spotkanie przy ekspresie to swoisty rytuał. Co ciekawe – dość szybko zamykamy się w ten sposób w pewnych grupach. Mamy przerwę z określonymi działami, w stałych godzinach. Na podstawie podobnych doświadczeń w pewnej firmie zrobiono eksperyment – zauważono, że ludzie przywiązują się do konkretnych ekspresów, a nie do miejsca. Dlatego przeniesiono maszyny na różne piętra i zaobserwowano, że pracownicy zmienili swoje nawyki – chodzili do swojego ulubionego ekspresu, oddalonego nawet kilka pięter. W ten sposób nawiązały się nowe znajomości między działami, a nawet rozwiązano kilka nurtujących firmę kwestii – po prostu spotkały się nagle odpowiednie do danego tematu osoby.

 

Kolejnym atutem picia kawy w grupie jest poznanie osób, których w innych okolicznościach byśmy nie spotkali. Ile ważnych relacji udało się nawiązać właśnie przy ekspresie do kawy… Przy kawie to, kim jesteśmy i na jakim stanowisku pracujemy nie ma znaczenia. Czasem bezinteresowne pożyczenie drobnych lub krótka rozmowa stają się początkiem długiej i owocnej relacji towarzyskiej czy też zawodowej.

W grupie łatwiej zapomnieć o swoich problemach. Wystarczy dobra historia lub naprawdę śmieszny kawał i smutki na chwilę znikają. Dlatego, jeśli macie chandrę lub po prostu gorszy dzień, nie zamykajcie się w swoim biurze. Wyjdźcie do ludzi. Idźcie na kawę do firmowej optymistki, a dzień z pewnością będzie lepszy.

W pojedynkę czy w grupie, kawa zawsze jest pyszna. Zastanówcie się, czego potrzebujecie danego dnia i wybierzcie jak najlepszy sposób na spędzenie czasu – z małą czarną!

 

Kawa wir mleka
Ołówek