Z kawą last minute

Z kawą last minute

Planujecie krótki wypad na koniec wakacji? Szukacie inspiracji do podróży last minute? Zaparzcie kawę i przeczytajcie o najciekawszych miejscach na mapie kawowych podróżników!

To już ostatnia szansa na wakacyjne podboje i odwiedzenie ciekawych miejsc. Zanim spakujecie walizki i przygotujecie kawkę na podroż, przeczytajcie, jakie miejsca związane z kawą warto odwiedzić.

Wiejskie muzeum kawy

Jeśli chcecie uciec od miejskiego zgiełku, powinniście odwiedzić Słowację. W małej wsi Krušetnica, w prywatnym budynku, znajduje się Oravakafe – Muzeum Kawy. Muzeum na wsi? Dla młodego baristy, Romana Florka nie miało to znaczenia. W muzeum panuje swojski klimat, worki po kawie stoją przed domem, a po podwórku spokojnie przechadzają się zwierzęta. Wnętrze tego muzeum jest jedną wielką mozaiką, gdyż pomieszczania zostały wyłożone ziarnami kawy (niegdyś mosaika Romana Florka była wpisana do Księgi Rekordów Guinessa). Właściciel muzeum to prawdziwy pasjonat, który mógłby opowiadać o kawie bez końca. Oczywiście, tylko przy filiżance własnoręcznie przygotowanego naparu. Jeśli lubicie takie klimaty, zapraszamy na Słowację.

fot. oravakafe.sk 

Prywatna kolekcja

Stolica Austrii ma do zaoferowania kawoszom znakomitą rozrywkę. W Wiedniu znajdują się nie tylko wyborne kawiarnie z tradycjami, ale również prężnie działające Kaffeemuseum – ulokowane na terenie Muzeum Ekonomicznego przy Vogelsanggasse. Instytucja istnieje od 2002 roku i została ufundowana na bazie prywatnej kolekcji Edmunda Mayra. Przez ponad 50 lat uzbierał on ponad 1000 eksponatów związanych z kawą: dzbanków, zaparzaczy, ekspresów i innych akcesoriów. Kaffeemuseum to nie tylko instytucja prezentująca przedmioty historyczne – jest tutaj także kawowe centrum, oferujące pokazy i szkolenia, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Co ciekawe – prezentacje parzenia kawy odbywają się tam na muzealnych eksponatach, min. na około 200-letnim ekspresie. Warto zobaczyć to na własne oczy!

Design i kawa

Wybierając się na południe, na mapie naszej podróży nie może zabraknąć Włoch. Nie tylko ze względu na włoską kulturę picia kawy, ale i z powodu największego na świecie muzeum ekspresów do kawy. Zaledwie kilka kilometrów od Mediolanu, w miejscowości Villa Verucchio, znajduje się nowoczesne, multisensoryczne muzeum MUMAC (Muzem of Coffee-Making Machines). Zdecydowanie da się tu poczuć miłość Włochów do piękna i kawy. Na 1800 m² powierzchni można podziwiać dzieła włoskich projektantów i poznać ich wkład w historię kawy. Imponujące są tu nie tylko wyjątkowe eksponaty. Już w samej architekturze można się zakochać. Elewacja obiektu została pokryta czerwienią – kolorem dojrzałych owoców kawowca… Nie do zapomnienia!

fot. mumac.it

Kawa po arabsku

Zupełnie inne doświadczenia oferuje Muzeum Kawy w Dubaju. Malutki lokal znajduje się na uboczu, w przepięknej starej dzielnicy Al Fahidi. Niewielki i przytulny… Jest idealnym schronieniem przed piekącym słońcem i przytłaczającym rozmachem stolicy kraju. Wewnątrz można poznać wielowiekową tradycję kawy w arabskiej kulturze, poczuć prawdziwy zapach i smak orientu. Wszystko zupełnie za darmo. Muzeum Kawy w Dubaju to propozycja dla ciekawych świata kawoszy i odważnych podróżników.

fot. coffeemuseum.ae

My już pakujemy walizki. A wy? 🙂

Kawa wir mleka
Ołówek