Kawa na nartach

Kawa na nartach

Zima to czas na białe szaleństwo. Z przyjemnością odwiedzamy Szwajcarię, Włochy czy Austrię… Ciekawostką jest to, że mieszkańcy zimnych rejonów Europy wypijają zdecydowanie więcej kawy niż Europejczycy na południu kontynentu. Polacy w ciągu 12 miesięcy spożywają około 3 kg kawy, czyli średnio filiżankę dziennie. Dużo? Niewiarygodne dopiero przed nami…

Otóż Fin, Norweg i Szwed konsumują jej od 10 kg (Szwedzi) do nawet 12-14 kg (Finowie) rocznie! To daje około 4 filiżanek tego trunku dziennie na osobę. Skandynawowie są niekwestionowanymi kawoszami! Bez cienia wątpliwości przyczyn należy szukać w klimacie, a konkretniej – w nasłonecznieniu. Nic dziwnego, że zimą my również częściej i chętniej siadamy przy kubku gorącej kawy.

O ile więcej kawy piją Skandynawowie, o tyle najbardziej złożony rytuał picia kawy mają Włosi. Łatwo tu o gaffe, czyli wpadkę. Jeśli zamówimy cappuccino po sutym posiłku, w porze obiadowej, to możemy napotkać ironiczne uśmieszki, gdyż stanie się jasne, że jesteśmy turystami. We Włoszech kawę z mlekiem pije się jedynie w porze śniadania. Wówczas taki napar podany z ciastkiem nawet je zastępuje. Po południu zamawia się tylko i wyłącznie espresso. Ten rodzaj kawy jest tak popularny, że zamiast espresso mówi się po prostu caffe.

Bez względu na porę dnia czy roku do każdej kawy dostaje się małą szklankę wody. Kawa nigdy nie jest wrząca, lecz gotowa do spożycia. W odróżnieniu od innych europejskich miast, we Włoszech płaci się przed konsumpcją. Co więcej – w wielu kawiarniach mogą na nas czekać miejsca wyłącznie stojące. I to też jest normą. Espresso ma być przerywnikiem, a nie długą pauzą w dniu pracującym.

Zimą warto połączyć przyjemne z pożytecznym i – chcąc spróbować tamtejszych kaw – przy okazji pojeździć na nartach. Proponujemy region Trentino, ze swoim sztandarowym Val di Sole – 800 km tras, 25 snowparków i gór kawy! Któż by nie chciał pić cappuccino, unosząc brwi i sięgając wzrokiem aż do Marmolady – najwyższego szczytu Dolomitów, wznoszącego się na wysokość 3343 m n.p.m.?

Kawa wir mleka
Ołówek