Turul i kawa

Turul i kawa

Węgry przyciągają turystów bałkańską egzotyką i atmosferą miast przypominających świetność dawnego imperium Austro-Węgier. Jednym z największych narodowych skarbów jest tamtejsza kuchnia, w której nie brakuje kawy oraz słodkości.

Capsicum Paprika Papryka Chili Expo Milano 2015

Węgierska kuchnia dobrze się wszystkim Polakom kojarzy. To przede wszystkim pożywne, mięsne potrawy: zawiesiste gulasze i pikantne zupy, podawane z pieczywem lub różnymi kluskami. Ważnym elementem kulinarnej tradycji jest oczywiście wino, z których najsłynniejsze to czerwone Egri bikavér i biały Tokaj. Prawdziwym symbolem madziarskiej kuchni i składnikiem wielu potraw jest papryka. O jej popularności najlepiej świadczy fakt, że uprawia się tam ponad 1000 jej odmian! Niektóre z nich naprawdę dają popalić 🙂 Aby zneutralizować pikantny smak papryki, można wypić mleko, którego na Węgrzech raczej nie łączy się z kawą. Preferencje Madziarów są pod tym względem jasno określone.

nr23_2_glowne2

 

Na Węgrzech zdecydowanie preferuje się mocną i czarną kawę. Turyści mogą oczywiście zamówić klasyczne espresso z ekspresu. Jednak wśród Węgrów, tak jak na całych Bałkanach, ciągle popularny jest sposób parzenia kawy w tygielku, pierwotnie nazywany kawą po turecku. Serwuje się ją w małych porcjach. Do kawy najczęściej podaje się wodę i rachatłukum (co z arabskiego znaczy ‘ukojenie gardła’) – niewielką, słodką galaretkę, najczęściej o owocowym smaku. Słodkości w węgierskiej kuchni nie brakuje. W restauracjach można zamówić większy deser – słynny Tort Dobosa, który składa się z wielu płatów biszkoptowych, przełożonych kremem czekoladowo-orzechowym ze szklistą glazurą. Co ciekawe, w polskich cukierniach możemy spotkać tzn. tort węgierski, który oddaje wyobrażenia Polaków o madziarskiej kuchni: jest kaloryczny, nasączony alkoholem i znakomicie smakuje do małej czarnej!

Famous Hungarian Dobos torte - cake with special frosting - isolated on white

Umiłowanie do słodkości oraz kawy to jedna z wielu rzeczy, które łączą Polaków i Węgrów. Powiedzenie „Polak, Węgier – dwa bratanki…” ciągle można usłyszeć zarówno nad Wisłą, jak i nad Dunajem!

nr23_2_glowne

Kawa wir mleka
Ołówek