Rogale Świętomarcińskie

Rogale Świętomarcińskie

Wyjątkowy przysmak Poznaniaków, który wypieka się… tonami na 11 listopada – Dzień Świętego Marcina. Rogale świętomarcińskie posiadają certyfikat „Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej”. A o ten nie jest tak łatwo… Migdałowe dzieła sztuki, za smakiem których tęskni się cały rok, są naprawdę przepyszne. Poniżej przepis na ich domową wersję – z nadzieniem z białego maku, jako wyróżnikiem rogali świętomarcińskich. Koniecznie rozsmakujcie się w nich przy filiżance Woseba Gold z mlekiem 🙂

Składniki na ciasto półfrancuskie:
4 szklanki Dolnośląskiej Mąki Tortowej,
1/2 szklanki cukru,
50 g drożdży,
1 szklanka mleka,
300 g masła,
2-3 łyżki oleju roślinnego,
2 jajka,
1 i 1/2 łyżeczki soli.

poppy heads isolated on the white backgroundSkładniki nadzienia:
szklanka białego maku,
szklanka cukru,
250 g tartych biszkoptów,
100 g orzechów włoskich,
50 g blanszowanych migdałów,
100 g bakalii (rodzynki),
100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej,
2-3 łyżki masła,
50 g masy marcepanowej lub 5 ml aromatu migdałowego.

Składniki wykończenia:
lukier (szklanka cukru pudru i 3 łyżki ciepłej wody),
orzechy włoskie siekane i skórka pomarańczowa – według uznania

pomarancze

Wykonanie
Rozczyn z ciepłego mleka, drożdży i cukru wlej do przesianej mąki, dodaj jaja i sól. Wymieszaj. W trakcie wyrabiania możesz dodać 2 łyżki oleju. Ciasto musi być sprężyste, krótko wyrabiane, lekko lepiące. Odłóż je na godzinę do lodówki. Potem rozwałkuj, tworząc prostokąt i 2/3 powierzchni prostokąta obłóż równomiernie masłem. Następnie złóż ciasto tak, by powstały 3 naprzemienne warstwy, a pomiędzy nimi było masło. Jeszcze trzy razy je rozwałkuj na prostokąt, składając za każdym razem na trzy. Ciasto ponownie schłodź przez kilka godzin, a w międzyczasie przygotuj nadzienie.

orzechy

Mak zaparz, poczekaj, aż ostygnie i zmiel 2-3 razy. Orzechy i migdały zmiel dwukrotnie. Dodaj masło oraz cukier i lekko podgrzej. Włóż pozostałe składniki nadzienia i mieszaj, aż do powstania jednolitej masy. Odstaw do ostygnięcia.

Ciasto wyjmij i rozwałkuj na podłużny prostokąt o grubości ok. pół centymetra i wysokości ok. 30 cm. Całość potnij na podłużne trójkąty o podstawie 10 cm. Na środku każdego trójkąta nałóż rękawem gruby pasek nadzienia. Załóż 5 cm ciasta od podstawy i przekrój nożem zawiniętą część. Następnie lekko rozchyl przecięte części i zwiń rogala do końca. Zostaw do wyrośnięcia na kilkanaście minut i posmaruj jajkiem, korzystając z pędzelka. Piecz w nagrzanym piekarniku przez około 25 min. w 180ºC. Po wyjęciu polukruj i posyp równomiernie orzechami oraz skórką pomarańczową. Gdy lukier już stężeje – kosztuj. Pamiętaj, by na wzór Świętego Marcina dzielić się dobrami z innymi:)

nr15_rogal1

Kawa wir mleka
Ołówek