„Pan Przełożony”, piernik

„Pan Przełożony”, piernik

Ten przepis bez zastanowienia wpiszesz do swojej książki kucharskiej – jest błyskawiczny i niewymagający. Najlepiej smakuje z powidłami z własnej spiżarni i polewą czekoladową.  

Składniki:
125 g masła,
1 szklanka drobnego brązowego cukru,
2 łyżki miodu,
2 łyżki powideł śliwkowych,
3-4 łyżeczki przyprawy korzennej,
2 łyżeczki sody oczyszczonej,
2 łyżki kakao,
250 ml mleka,
2 jajka,
2 szklanki mąki pszennej tortowej,
+ kilka łyżek powideł śliwkowych do przełożenia.

nr16_w1_piernik

Przyprawa korzenna:
½ łyżeczki imbiru, kardamonu, nasion kolendry,
¼ łyżeczki goździków, anyżu i gałki muszkatołowej,
1 łyżeczka cynamonu.

nr16_w2_piernik3

Polewa:
1/3 szklanki śmietanki kremówki 30%-36%,
100 g gorzkiej czekolady.

Wykonanie
Przygotuj przyprawę korzenną: wrzuć do moździerza wszystkie składniki i rozetrzyj na drobny proszek. Nagrzej piekarnik do 175ᵒC. Keksówkę o wymiarach 12×25 cm posmaruj tłuszczem i obsyp np. kaszką manną. W szerokim garnku rozpuść masło, dodaj cukier i wymieszaj. Po chwili dodaj miód, powidła, przyprawy oraz kakao. Podgrzewaj parę minut, cały czas mieszając. Zdejmij z ognia i odczekaj chwilę, aż temperatura masy nieco spadnie. Po chwili wsyp sodę, wlej mleko i jajka. Mieszaj energicznie łyżką, aż masa delikatnie się spieni. Dodawaj stopniowo mąkę, najlepiej przez sitko.
Gotową masę wylej do foremki i wstaw do piekarnika na ok. 45 minut. Pod koniec pieczenia sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest suche. Po wystudzeniu, przekrój ciasto na pół i przełóż powidłami.
Przygotuj polewę: w rondelku zagotuj śmietankę, odstaw z ognia, dodaj połamaną na kosteczki czekoladę i energicznie mieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia. Polewę rozlej z pasją po powierzchni ciasta. Na pewno pobrudzisz ręce przy jedzeniu:)

piernik333

Kawa wir mleka
Ołówek