Od ziarenka kawy do amazońskiej dżungli

Od ziarenka kawy do amazońskiej dżungli

Przyroda Brazylii to nie tylko plantacje kawy, ale również niesamowita fauna i flora, której nie znajdziecie nigdzie indziej. Piaszczyste plaże, wodospady, parki narodowe i przepiękne lasy tropikalne w dorzeczu Amazonki. Zapraszamy Was do kolorowego świata Ameryki Południowej.

Większość z nas ma swój poranny rytuał: filiżanka ulubionej kawy podana zawsze w starannie wybranym kubku lub filiżance. Jedni wolą napój z kawiarki, inni z chemexu lub ekspresu ciśnieniowego. Możliwości jest wiele, ale jedna rzecz jest niezmienna – kawę do Europy sprowadzamy głównie z Brazylii. Od ponad 150 lat jest ona bezsprzecznie największym na świecie producentem kawy. Plantacje kawowca to niezwykłe miejsca – drzewka i krzewy tworzą niesamowity krajobraz, który jest tak charakterystyczny właśnie dla tego regionu. Ale to przecież nie wszystko – Brazylia jest niesamowicie zróżnicowana!

Płuca Ziemi

Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie. Nie dość, że tutejsze lasy produkują znaczną ilość tlenu, przez co nazywane są „płucami Ziemi”, to zamieszkuje je ogromna ilość wyjątkowych zwierząt: tukany, kolibry, mrówkojady, pancerniki, jaguary… Niemal niemożliwe jest je zliczyć. Jeśli chcecie uciec od naszej zimy, Brazylia jest świetnym rozwiązaniem, gdyż na półkuli południowej panuje teraz lato!

Channel-billed toucan, Ramphastos vitellinus, isolated on white background

Wielka Woda

Największe wodospady Brazylii znajdują się w parkach narodowych, jeden z nich – Saltos do Ignacu – ma aż 72 metry wysokości i 3 kilometry szerokości. Ciekawe jest to, że granica argentyńsko-brazylijska przebiega centralnie przez największą kaskadę wodospadu – ma ona w tym miejscu 82 metry, co przewyższa nawet Wodospad Niagara.

wodospad

Cudowne plaże

Kiedy wyobrażasz sobie wymarzone nadmorskie kurorty i plaże, z pewnością przychodzi Ci do głowy brazylijski krajobraz. Skaczące delfiny, niezwykły kolor wody, w której żyją wielobarwne ryby, żółwie, ale i rekiny!

Delfine

Brazylia zaskakuje swoją różnorodnością – uwielbiamy jej temperament, klimat i przyrodę, jednak najważniejsze jest to, że to właśnie stamtąd pochodzi nasza ulubiona kawa!

KZM_nr11_kozio

Kawa wir mleka
Ołówek