Młynek do kawy – znajdź idealny dla siebie!

Młynek do kawy – znajdź idealny dla siebie!

Wyjątkowy smak i ten niezapomniany aromat świeżo mielonej kawy… Poranny rytuał samodzielnego mielenia ziaren nie tylko poprawi Wam humor, ale i sprawi ogromną satysfakcję – przeczytajcie, jak wybrać idealny dla siebie młynek!

Czego potrzebujemy?

Aby zmielić ziarna, potrzebujemy młynka do kawy, na rynku znajduje się kilka rodzajów: ręczne, elektryczne żarnowe, elektryczne udarowe – jak wybrać ten najlepszy?

Do XVI wieku kawę mielono za pomocą kamieni lub moździerzy, następnie wymyślono ręczny młynek. To świetne rozwiązanie dla kawowych maniaków, którzy lubią sami od początku do końca przygotować perfekcyjny napar. Taki młynek gwarantuje, że ziarna są zmielone równomiernie oraz, że nie nagrzewają się podczas mielenia, co daje gwarancję aromatu. Trzeba pamiętać – jeśli pijemy więcej niż 2 kawy dziennie, zastanówmy się nad wyborem młynka elektrycznego. Nie każdy wie, że aby zmielić porcję kawy, trzeba zrobić około 70-100 obrotów ręczną korbką!

Black electric coffee grinder with a closed transparent cover isolated on white background

Młynki elektryczne dzielimy na dwa główne – udarowe (inaczej nożowe) oraz żarnowe. Są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią komfort.

Młynki udarowe

To proste w budowie i tańsze zamienniki młynków żarnowych. Prawdziwi kawowi smakosze starają się ich unikać, ponieważ w procesie rozdrabniania kawy nie da się ustawić preferowanej grubości zmielonych ziaren. Dodatkowo powstaje pył, który nie wpływa dobrze na smak kawy. Jeśli poszukujecie idealnego smaku kawy i jesteście zdecydowanie wymagający – polecamy młynki żarnowe.

32_3glowne2

 

Młynki żarnowe

W młynkach żarnowych możemy dowolnie dostosowywać grubość przemiału do potrzeb i sposobów parzenia. Sama metoda przypomina mielenie w ręcznych młynkach, ale jest szybsza i bardziej komfortowa oraz – co ważne – pozwala mielić kawę bardzo drobno. To właśnie młynki żarnowe polecają bariści.

Obecnie spotykamy wiele ekspresów, które mają już wbudowane urządzenia do mielenia kawy. To ułatwia przygotowanie naparu. Jeśli jednak Waszą ulubioną metodą jest chemex, aeropress czy dripper – polecamy wolno stojący, dobry młynek do kawy, z możliwością regulacji grubości mielenia. Aromat świeżo mielonych ziaren i naparu przygotowanego metodami alternatywnymi, który roznosi się w otoczeniu, jest niesamowity!

 

Kawa wir mleka
Ołówek