Kubek czy filiżanka?

Kubek czy filiżanka?

Każdy z nas ma swój idealny przepis na kawę – dla jednych będzie to mocne espresso w malutkiej filiżance, dla innych latte w możliwie największym kubku. Mamy swoje ulubione filiżanki, kubki, szklanki, które gwarantują, że poranna kawa smakuje najlepiej.

Naczynie, w którym pijemy kawę ma znaczenie… A jaki wpływ na to ma historia? W Polsce już od XVIII wieku kawę piło się z porcelanowych filiżanek, do dzisiaj są one produkowane m.in w fabryce porcelany w Ćmielowie. Następnie triumfy święciły szklanki w metalowych koszyczkach, które po dziś dzień spotykamy w domach dziadków. Po kruchych filiżankach nastąpiła era nietłukącego się, grubego szkła z lat ’90 – takie szklanki idealnie nadawały się do zmywarek 😉 W każdym domu można było znaleźć niezniszczalne, ale niezbyt urodziwe naczynia.

30_4glowney5

Co działo się potem? Nastąpiła era kubków – w niezliczonych kształtach, kolorach. Zrobione z plastiku, drewna, aluminium… Kubek to jedna z ulubionych form designerów – różnorodność jego form świadczy o tym, jak ważny jest dla nas ten przedmiot codziennego użytku.

Każdy z nas przechowuje w szafie kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt naczyń tego typu, ale ma też zazwyczaj jedno lub dwa, po które sięga najczęściej, kiedy ma ochotę na kawę. To ciekawe, jak przyzwyczajamy się do rytuałów i jak bardzo może się dla nas różnić smak tej samej kawy w idealnym kubku w porównaniu do naparu przygotowanego w przypadkowo wybranym naczyniu.

Jak wyglądają Wasze ulubione naczynia na kawę? Napiszcie nam o tym na Facebooku!

30_4glowne1rdgyr

 

Kawa wir mleka
Ołówek