Kubeczek sztuki

Kubeczek sztuki

Jedni malują subtelne obrazy, inni panoramiczne widokówki, a jeszcze inni stawiają na wyraziste graffiti. Wraz z modą na picie kawy w terenie przyszła moda na dekorowanie kubków do kawy. Sprawdźcie, którzy artyści osiągnęli w tym prawdziwe mistrzostwo.

Kubki na wynos są zazwyczaj papierowe. Przede wszystkim jednak – jednorazowe. Kojarzą nam się z miejskim i amerykańskim stylem życia, może z pośpiechem, drogą do pracy lub przyjemną przerwą. W głowie wyobrażamy sobie ludzi spacerujących ulicami, raczej radosnych i zdecydowanie rozgadanych (często przez telefon). Po wypiciu kawy na wynos kubek ląduje w koszu, i tyle. Są jednak ludzie, którzy używają kubków do kawy jako przestrzeni ekspresji, nadając im zupełnie nowy wymiar.

Fot. prayitnophotography

Pamiętacie serial Przyjaciele? Pamiętacie Kawiarnię Central Perk przy 90 Bedford Street i tę wielką pomarańczową kanapę? To tam toczyło się prawdziwe życie bohaterów sitcomu, tam rozmawiali, kłócili się i wpadali na swoje zwariowane pomysły. Mniej więcej w takich właśnie kawiarnianych okolicznościach do głowy ilustratorki Marii Suzuki wpadł szalony pomysł. Zmieniła ona zwykły przedmiot – kubek do kawy – w dzieło sztuki.

Wykształcona w Kalifornii graficzka pewnego razu zwróciła uwagę na to, jak bezbarwne i nijakie są kubki, w których podaje się tam kawę. Zainspirowało ją to do szkicowania. Prawdopodobnie dzięki małej czarnej i niesamowitej wyobraźni jej działalność rozwinęła się w cały ruch Drawing to Go: serię darmowych warsztatów oraz wystawy w Tokyo, Barcelonie i Bangkoku. Maria Suzuki była pionierką malowania na kubkach po kawie. W jej ślad poszli kolejni artyści.

Adrian Hogan stworzył serię zabawnych rysunków na kubkach do kawy. Jego obrazy to takie Google Street View na papierowym kubeczku – przedstawiają panoramiczne obraz ulic, chodników i całego otoczenia.

Kawa to popkultura – tak najwyraźniej twierdzi Miguel Cordona, designer z San Francisco i profesor na RIT School of Design. Jego prace bardziej przypominają murale lub grafitti, niż subtelne obrazy Suzuki. Wykonując swoje szkice od 2012 roku, namalował na kubkach do kawy dziesiątki serialowych i filmowych postaci, m.in. szturmowców z Gwiezdnych Wojen, Waltera White’a z Breaking Bad czy Spidermana.

Nie od dziś wiemy, że kawa potrafi zainspirować! Niektórzy kawosze potrafią w niebanalny i mistrzowski sposób wyrazić swoją miłość do kawy. Może kawa z mleczkiem również i Was do tego zainspiruje? 🙂

Prace artystów możecie zobaczyć tutaj:

Marii Suzuki
Adrian Hogan
Miguel Cordona

Kawa wir mleka
Ołówek