Kawowe imperium

Kawowe imperium

Być może trudno uwierzyć, ale pod względem wartości obrotu kawa jest drugim (po ropie naftowej) surowcem handlowym na światowych giełdach! Jej uprawą i eksportem zajmuje się 50 państw, jednak tylko jedno zasługuje na miano prawdziwego kawowego imperium – Brazylia.

Kawę uprawia się w szczególnych warunkach klimatycznych, między 23 a 25 stopniem szerokości geograficznej. Liczy się klimat, a nade wszystko wysokość nad poziomem morza. Najpopularniejszy gatunek kawy – arabika – rośnie między 600 a 2000 m n.p.m. Idealnym miejscem do jej uprawy jest właśnie Brazylia. W największym kraju Ameryki Południowej ponad 5 milionów ludzi pracuje w przemyśle kawowym, produkując rocznie ponad 2 miliony ton tego surowca. Jeśli do statystyk w produkcji arabiki dodamy także gatunek robusty – liczba ta wyniesie około 3 milionów ton.

Kaffeebohnen10

Brazylijczycy nie tylko wytwarzają ogromne ilości kawy, ale również namiętnie ją pijają. Co więcej, zgodnie z prozdrowotnymi właściwościami kawy, czasem podaje się ją (z mlekiem) dzieciom już w żłobku! To szokujące dla wielu podejście świadczy nie tyle o oryginalności Brazylijczyków(!), co dobrze odzwierciedla miejsce, jakie zajmuje kawa w umysłach i kulturze Brazylii.

Ciągle rozwijająca się gospodarka tego kraju potrzebuje kawy jak tlenu. W historii nie raz ratowała Brazylijczykom życie. W czasie depresji lat 30. ubiegłego wieku pozwoliła canarhinos dopłynąć na Letnie Igrzyska w Los Angeles. Swoją podróż opłacili, sprzedając po drodze setki kilogramów kawy. Ostatecznie jednak nie były to dla nich udane zawody po względem sportowym. Brazylijczycy nie zdobyli żadnego medalu i musieli obejść się smakiem (wiadomo czego). 🙂

Trudno o bardziej dobitne przykłady narodowego „zkawienia”.

nr16_imperium2

Kawa wir mleka
Ołówek