Kawa we Wrocławiu, czyli gdzie spotkać krasnoludka!

Kawa we Wrocławiu, czyli gdzie spotkać krasnoludka!

Krasnale od lat towarzyszą mieszkańcom Wrocławia. Skąd się wzięły i jak mieszkańcy postanowili uwiecznić wieloletnią przyjaźń? Przeczytajcie! 

Skąd we Wrocławiu wzięły się krasnale, dokładnie nie wiadomo. Legenda głosi, że od lat pomagały miejscowym gospodarzom, a towarzystwo bajkowych stworów było korzystne dla obu stron – skrzaty miały zapewnione schronienie, a gospodarze wsparcie w obowiązkach domowych. Jak możemy przeczytać we wrocławskich bajaniach, od nazw niektórych krasnali wzięły się nawet nazwy osiedli – Biskupin od Biskupika, Sępolno od Sępika itp.

Dla uczczenia długotrwałej relacji (ale nie tylko – więcej przeczytacie tutaj), kilka lat temu, we Wrocławiu, zaczęto stawiać małe rzeźby przedstawiające przyjazne stwory, dzisiaj możemy ich spotkać aż 317! Turyści z przyjemnością zwiedzają Rynek i okoliczne zakamarki, podążając wyznaczoną trasą najważniejszych krasnali. Kilka z nich stało się niezwykle charakterystycznymi punktami spotkań towarzyskich oraz rozpoznawalnymi miejscami na mapie miasta.

Swoje miejsce ma również krasnal KAWIAREK, siedzący w okolicy kawiarni Cafeterie Chic i popijający z filiżanki ulubiony czarny napar, czekając na towarzystwo.

Ta niezwykła tradycja to fenomen na skalę światową, żadne inne miasto nie ma tak charakterystycznego znaku, który towarzyszy miejscowym atrakcjom turystycznym, punktom usługowym i lokalom gastronomicznym.

Co roku, we wrześniu Wrocław organizuje huczny Festiwal Krasnoludków, wtedy to miasto nabiera nowych barw – mieszkańcy zakładają kolorowe czapki, żeby oddać hołd swoim małym przyjaciołom, uczestniczą w wielu ciekawych wydarzeniach i konkursach.

Co ciekawe, nikt jeszcze żywego krasnala we Wrocławiu na oczy nie widział, ale zachęcamy do poszukiwań – może to będziecie właśnie Wy?

Kawa wir mleka
Ołówek