KAWA W MUZEUM – LIPSK

KAWA W MUZEUM – LIPSK

Lipsk to jedna z największych metropolii w Niemczech Wschodnich. Kiedyś kojarzony z dużą ilością fabryk i smogu. Dziś uznawany za najszybciej rozwijające się miasto w Niemczech, z dobrze zachowaną zabytkową architekturą i wyjątkowymi kawiarniami. 

Przystępne ceny mieszkań i szybki rozwój miasta w wielu dziedzinach powodują, że coraz więcej artystów, ale i biznesmenów, start upowców przeprowadza się do Lipska. W zeszłym roku Lipsk odwiedziło ponad 3 mln ludzi.

Lipsk222

Co ciekawe, miasto ma doskonale zachowaną klasyczną architekturę i wiele niezwykłych, historycznie ważnych budynków. I tak, idąc Fleischergasse, napotkamy jedną z najstarszych kawiarni w Europie – Zum Arabischen Coffee Baum. Dziś mieści się w niej również muzeum, w którym znajdziemy ponad 500 eksponatów dotyczących kawy i jej historii.

Wszystko zaczęło się w 1717 roku, kiedy to Johnan Lehmann otworzył kawiarnię. Szybko stała się ona bardzo popularna. Było to ulubione miejsce Bacha, Schumanna, Wagnera i wielu innych wybitnych muzyków. Po śmierci właściciela interesy przejęła żona, która otworzyła na piętrze kawiarni muzeum – jest to  niezwykle starannie wyselekcjonowany zbiór pokazujący historię i rozwój branży kawiarskiej, ale i kulturę Saksonii.

Lipsk22

Nad wejściem budynku znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Osmana częstującego kawą anioła – to właśnie przesłanie spotkania się islamskiego orientu z kulturą zachodnią jest symbolem całego kompleksu.

Zadziwia fakt, że tak wcześnie dostrzeżono, jak ogromny wpływ na ludzi ma kawa, jak duże ma ona dla ludzi znaczenie, jak ważnym elementem społeczności jest spotykanie się przy wspólnym stole, aby wypić filiżankę małej czarnej i porozmawiać.

Wybieracie się do Lipska?
Koniecznie sprawdźcie to miejsce – czekamy na Wasze zdjęcia z okolic Zum Arabischen Coffee Baum!

Lipsk2

foto: wikipedia

Kawa wir mleka
Ołówek