Kawa w kraju kwitnącej wiśni

Kawa w kraju kwitnącej wiśni

Historia kawy w Japonii nie jest tak krótka, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Pomimo silnej tradycji picia herbaty, czarny napar jest w kraju kwitnącej wiśni bardzo popularny. Na japoński archipelag trafiają ogromne ilości wysokogatunkowej kawy, którą spożywa się w oryginalnych lokalach.

Kawa trafiła do kraju kwitnącej wiśni już w XVII wieku za sprawą holenderskich kupców. Na początku (tak jak wszędzie) była jedynie ciekawostką, która długo nie mogła zyskać uznania i akceptacji. Mimo że pierwsza kawiarnia w europejskim stylu powstała w Japonii w 1888 roku, to mała czarna nie zrobiła tam takiej kariery, jak w XIX-wiecznej Europie. Prawdopodobnie przeszkodziły temu liczne klęski wojenne, ubogie społeczeństwo oraz słaba gospodarka. Dopiero w drugiej połowie XX wieku, wraz z bogaceniem się ludności oraz adaptacją zachodnich wzorców i stylów życia, kawa weszła na dobre do japońskiej kultury.

kawa-japa

Dzisiaj Japonia zajmuje trzecie (!) miejsce wśród importerów kawy na świecie. Co więcej, Japończycy wykształcili własną i oryginalną kulturę spożywania czarnego naparu. Z jednej strony czerpie ona z europejskich wzorców oraz zachodniego stylu życia, z drugiej zaś tkwi głęboko w lokalnej tradycji. Z racji tego, że małą czarną pija się głównie poza domem, kultura kawy dotyczy przede wszystkim kawiarni, które można podzielić na dwie kategorie: kissaten oraz kafe.

kissaten

Mały, urządzony w tradycyjnym stylu kissaten to wcielenie japońskiej tradycji. Do takiej kawiarni przychodzi się przede wszystkim po to, by odpocząć i pomedytować, pijąc przy tym wyjątkowej jakości kawę, którą serwuje się z największą dbałością o każdy detal. Lokale Kissaten były w przeszłości miejscami, gdzie serwowano wyłącznie herbatę i jeszcze do niedawna wśród bywalców przeważali ludzie starsi. Dzisiaj serwuje się w nich czarny napar, wraz z falą popularności alternatywnych metod parzenia kawy. Kissaten są oblegane przez wysmakowanych kawoszy w różnym wieku.

kafe

Zdecydowanie odmienny charakter mają kafe, czyli najczęściej sieciowe kawiarnie o przestronnym, nowoczesnym wystroju. Przyciągają one ludzi młodych i są szczególnie popularne wśród żeńskiej części społeczeństwa. Na menu składają się bardziej wyszukane, nowoczesne przekąski i desery, również te europejskie. Turyści z Europy mają w czym wybierać i mogą poczuć się jak w domu.

Biorąc pod uwagę ilość importowanej kawy możemy powiedzieć, że Japończycy zdecydowanie mają apetyt na kawę. Zaadaptowali oni małą czarną do własnej tradycji i nadali jej spożywaniu nowy wymiar.

fuji

Kawa wir mleka
Ołówek