Kawa w drodze

Kawa w drodze

Nie ma nic przyjemniejszego, niż popijanie ciepłej kawy podczas prowadzenia samochodu. To cudowne uczucie szczególnie wtedy, gdy wyruszamy autem w dalszą, wakacyjną podróż.

Współcześnie trudno wyobrazić sobie, że kiedyś picie kawy w samochodzie było praktycznie niemożliwe. Pół wieku temu, aby wychylić kubek ulubionego napoju, trzeba było czekać aż do postoju! Wtedy dopiero odkręcano termosy, z których rozlewano gorącą i pachnącą kawę. Ale jej spożywanie jedynie podczas przerwy to nie to samo, co popijanie podczas jazdy. Dlatego już w latach 50. ubiegłego wieku szukano rozwiązań, które umożliwiłyby spożywanie napojów bez konieczności ciągłego zatrzymywania się.

nr18_w3_car

Montowanie uchwytów w autach stało się efektem samochodowego stylu życia oraz powstania usług drive in. Amerykanie kochali (i nadal kochają) swoje samochody. Najchętniej załatwialiby wszystkie sprawy bez konieczności wysiadania z pojazdu. Przedsiębiorcy i producenci starali się dostosować ofertę do wymagań zmotoryzowanego konsumenta. Symbolem Ameryki lat 50. były więc restauracje drive in, w których klient zamawiał, otrzymywał i płacił bez wychodzenia z samochodu. Aby ułatwić spożywanie posiłków w pojazdach, montowano w karoserii wysuwane tace z okrągłymi wgłębieniami. W ten sposób zamieniano auto w małą jadalnię. Lata 50. i 60. to czas poszukiwań idealnego rozwiązania, które wyeliminowałoby problem rozlanych napojów i brudnej tapicerki.

Odpowiedź znaleźli producenci Chryslera. W 1983 roku wyprodukowali modele Dodge’a i Voyagera z wtopionymi w deskę rozdzielczą uchwytami. Zaproponowane w tych dostawczych samochodach rozwiązania błyskawicznie przeniesiono do aut osobowych. Ich funkcjonalność była oczywista, dlatego zaczęto je montować także w pojazdach transportu publicznego, m.in. w autobusach oraz pociągach.

Z biegiem lat, a także rozwojem sieci popularnych fast foodów, zmieniały się głównie rozmiary i kształty samochodowych uchwytów. Obecnie wszędzie tam, gdzie dozwolone jest spożywanie napojów, można znaleźć różnego rodzaju podkładki, uchwyty czy stojaki na kubek. Niezależnie więc od tego, czy podróżujemy samochodem, czy pociągiem, zawsze możemy mieć pod ręką naszą ulubioną kawę. Doceniamy to szczególnie wtedy, gdy przychodzi nam stać w gigantycznych korkach 🙂

nr18_w3_car2

Kawa wir mleka
Ołówek