Kawa w Bieszczadach

Kawa w Bieszczadach

Bieszczady to piękne miejsce wycieczkowe, wprost wymarzone na urlop. Jednak jeżdżąc tam na wakacje, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Dzisiaj przypomnimy Wam, jak najlepiej piknikować na szlaku przy kubku ulubionej kawy, a jednocześnie zadbać o otaczającą nas przyrodę. 

W Bieszczadach przyroda zapiera dech w piersiach, jednak coraz częściej, idąc na szlaku, napotykamy leżące butelki i inne śmieci. Ważne jest to aby odpoczywać, nie niszcząc przy tym otaczającej nas przyrody.

Będąc na trasie, pamiętajcie:

  1. Po zakończonym pikniku zawsze zabierajmy ze sobą śmieci, nie postawiajmy żadnych pozostałości po sobie. W przyrodzie plastikowe lub szklane opakowania będą rozkładały się setki lat, mogą przy tym spowodować pożar lub inne zagrożenia.
  2. Kubki ekologiczne. Starajmy się w miarę możliwości nie korzystać na wakacjach z jednorazówek, kiedy tylko możemy, pijmy kawę z kubka termicznego. Ważne jest to, aby ograniczać produkowanie śmieci, dlatego termos lub zamykany kubek termiczny to świetne rozwiązanie.
  3. Pamiętajcie, że w parkach narodowych, takich jak Bieszczady, żyje mnóstwo zwierząt. To, co po sobie pozostawimy, stanowi dla nich zagrożenie. Ptak, wiewiórka czy inne małe zwierzę, które zaplącze się w reklamówkę lub inne śmieci, może tego nie przeżyć – starajmy się bezwzględnie zabierać ze sobą swoje śmieci.
  4. Ogniska na szlakach można robić tylko w miejscach do tego wyznaczonych, nie ryzykujcie więc gotowania byle gdzie, na własną rękę. To może naprawdę zakończyć się tragedią.
  5. Regulamin – każdy park ma swój regulamin, którego każdy turysta jest w obowiązku przestrzegać, w większości z nich jest m.in. zakaz hałasowania, pamiętajcie o tym!

Na koniec ciekawostka! Wiecie, że na Zaporze Solińskiej znajduje się największy na świecie ekologiczny mural? Wykonany został w technice reverse, czyli czyszczenia ściany za pomocą myjek, które wyrzucają wodę pod dużym ciśnieniem i w ten sposób jasne miejsca tworzą obraz. Ma on wielkość 3.6 tys metrów kwadratowych. Mural przedstawia różne zwierzęta zamieszkujące Bieszczady oraz tamtejszą roślinność. Znajdziemy na nim  ryby, rysia czy orła przedniego.

Wakacje to niezwykły czas, w którym możemy poznać niezwykłe zakamarki Polski. W dodatku nic tak nie smakuje, jak ulubiona kawa na łonie przyrody. Pamiętajcie jednak, aby pozostawić po sobie porządek i nie tworzyć zagrożenia – kolejne pokolenia też chcą poznać smak wolności.

Kawa wir mleka
Ołówek