Kawa na Złotych Piaskach

Kawa na Złotych Piaskach

Bułgarskie wybrzeże to raj dla turystów spragnionych słońca i… kawy. Nad Morzem Czarnym mała czarna jest elementem codzienności, rytuałem, bez którego trudno wyobrazić sobie dzień.

nr23_3a_glowne2

Wakacje w Bułgarii były w czasach PRL-u synonimem luksusu. Bułgarska riviera kusiła słońcem, ciepłym morzem i… zaopatrzeniem w sklepach. Dzisiaj bułgarskie wybrzeże jest niewątpliwie bardziej osiągalne dla naszych turystów. Podczas podróży do tej części Europy najczęściej wybierają oni Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Dzięki rozwojowi infrastruktury kraj ten przyciąga także nowe generacje, które na własną rękę odkrywają jego niezwykły urok – nie tylko rozległe plaże, ale i malownicze góry oraz bogactwo tamtejszej tradycji. Jedną z największych atrakcji jest starożytne miasteczko Nesebyr, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W Bułgarii ciekawych miejsc naprawdę nie brakuje.

nr23_3a_glowne3

Na listę dziedzictwa kulinarnego z kolei powinny zostać wpisane bułgarskie desery i obyczaje związane z piciem kawy. Najpopularniejsza słodkość to bakława (inaczej baklawa lub baklava), którą spotkać można zresztą na całych Bałkanach. Tradycyjnie deser ten przygotowuje się z cienkich warstw ciasta, przełożonego warstwami pokrojonych orzechów (włoskich lub migdałów) z cukrem lub miodem. Najczęściej bakława posypana jest orzeszkami i polana miodem bądź słodkim syropem. To deser, którego niewielkie kawałki idealnie pasują do małej czarnej. A kawa w Bułgarii to wręcz instytucja, społeczny rytuał, który odbywa się wprost na ulicach.

nr23_3a_glowne5

Bułgarzy potrafią spędzać długie godziny, sącząc przygotowany po turecku, mocny, czarny napar. Miejsca przy kawiarnianych stolikach są najczęściej długo okupowane, więc dla tych wszystkich, dla których go brakuje, na ulicach ulokowano wolno stojące automaty z kawą. Bułgarzy potrafią zadbać o kawoszy :). Niezależnie od tego, czy mamy czas na chwile relaksu z kawą i deserem, czy spieszymy się na plażę, zawsze możemy delektować się ulubionym naparem. Nic w tym dziwnego, nad Czarnym Morzem musi być dużo małej czarnej 😉 Bułgaria to dla kawoszy prawdziwy raj na Ziemi! filiz

 

Kawa wir mleka
Ołówek