Kawa na języku

Kawa na języku

Picie kawy to niezwykle zmysłowe doświadczenie… Z każdym łykiem do ludzkiego organizmu dociera również szereg bodźców, które wpływają na odczucia smakowe i doznawaną przyjemność. Filiżanka ulubionego naparu potrafi uruchomić wszystkie kubki smakowe.

Na naszą ocenę smaku kawy ma wpływ cały szereg czynników. Liczą się wszystkie zmysły: wzroku, węchu, smaku, czucia, słuchu. Znaczenia nabierają okoliczności i atmosfera, w której delektujemy się kawą, niewielkie detale – nawet to, czy pijemy z naszej ulubionej filiżanki, czy nie. W percepcji smaku istotne jest oddziaływanie otoczenia. Gwar wpływa niekorzystnie na zmysły smaku i powonienia, z kolei przyciemnione światło wyostrza zmysły. Nasze wrażenia smakowe okazują się więc efektem wielu składowych. Czy możemy wyodrębnić z nich sam smak? Jak działa ten ludzki zmysł?

nr21_2_glowne2

Rozróżnianie smaków to podstawowa umiejętność, która rozwija się już w okresie prenatalnym. Pierwotna funkcja zmysłu smaku polega na odróżnianiu substancji jadalnych, bogatych w substancje odżywcze, od tych potencjalnie szkodliwych. Proces ich rozpoznawania odbywa się dzięki kubkom smakowym, czyli skupiskom receptorów rozmieszczonych w jamie ustnej. Niezależnie od położenia, każdy receptor odbiera wszystkie smaki: słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami. W pewnych partiach języka znajdują się jednak kubki smakowe z dominacją receptorów właściwych dla któregoś ze smaków: słodkiego na czubku języka, słonego i kwaśnego na jego bokach oraz gorzkiego z tyłu języka. Piąty smak – umami – wyodrębniono ze smaku słonego dopiero w 2000 roku, w związku z odkryciem osobnych receptorów kwasu glutaminowego.

 

Dla niektórych może być zaskakujące, że chociaż dorosły człowiek ma ok. 10 000 kubków smakowych, to wyróżnia zaledwie 5 smaków! Tylko pięć smaków… a przecież jeden łyk dobrej kawy jest prawdziwą eksplozją wrażeń. Dlaczego? Otóż zmysł smaku ściśle wiąże się z węchem. Ludzki nos potrafi rozróżnić aż 20 000 różnych zapachów! Wynika z tego prosta konkluzja, że aby odczuć prawdziwą głębię i moc zawartą w naparze, należy najpierw kawę (i każde inne składniki potrawy) powąchać. Smak to zaledwie część subiektywnych wrażeń smakowo-zapachowych, których doświadczamy podczas picia kawy. Przyjemność degustacji to nie tylko efekt starannie dobranych ziaren, ich palenia, mielenia i parzenia, ale też wspomniane już warunki, w których pijemy napar. Nikogo też nie trzeba przekonywać, że kawa smakuje najlepiej w towarzystwie bliskiej osoby 🙂

nr21_2_glowne4

 

Kawa wir mleka
Ołówek