Kawa na Islandii

Kawa na Islandii

Islandczycy to zdecydowanie naród kawoszy. Mieszkańcy tej malowniczej, lecz chłodnej wyspy chętnie piją czarny napar po to, by się nieco rozgrzać. Kawa często towarzyszy im podczas spotkań.

Na Islandii jest aż 130 wulkanów. Nic więc dziwnego, że kawa, jaką się tam pija, jest piekielnie mocna. Niejeden turysta, przyzwyczajony do łagodnego naparu, poczuje się w Islandii, jakby pił ognisty napój przygotowany przez samego belzebuba 😉 W żyłach Islandczyków płynie „czarna krew” – czarna oczywiście jedynie od kawy.

A charming fairy with wreath and wings

Mieszkańcy Islandii dzień w pracy zaczynają zwykle od małej czarnej. Bardzo często organizują też różnego rodzaju spotkania, na których wspólnie piją ulubiony napar, jedzą ciasto i rozmawiają na różne tematy. A że te rozmowy i zebrania czasem się przeciągają, to spożycie kawy w Islandii jest wysokie.

W Islandzkich kawiarniach panuje atmosfera pełna spokoju, gdyż picie czarnego naparu to tutaj społeczny rytuał. Dużą uwagę przywiązuje się do międzyludzkich relacji i społecznych więzi.

islandia-glowne2

Ciekawostką jest to, że rdzenni mieszkańcy Islandii słodzą swój intensywny napar w oryginalny sposób. Pośród starszego pokolenia popularne jest picie kawy, podczas którego trzyma się w ustach kostkę cukru (sykurmoli). Obyczaje młodszego pokolenia są już bliższe temu, co sami dobrze znamy. Młodzi Islandczycy stawiają na wygodę i swoją kawę słodzą w filiżance: cukrem lub miodem. Przy niskich temperaturach panujących cały rok na Islandii, kubek gorącej kawy i rozmowa to idealny sposób, by się rozgrzać.

Single Cube of Sugar Isolated on White Background.

Najwspanialsze jest jednak to, że niektóre instytucje oraz sklepy oferują małą czarną zupełnie za darmo. Nie dziwi więc fakt, że Islandczycy to jeden z najszczęśliwszych narodów na Ziemi. Wybierającym się na tę wulkaniczną wyspę turystom mówimy: o kawę na Islandii nie musicie się martwić!

islandia-glowne3

Kawa wir mleka
Ołówek