Kawa i festiwale

Kawa i festiwale

Lipiec i sierpień to czas letnich festiwali, wypoczynku i dobrej zabawy. Gdzie zatem się udać jeśli chcemy wypić dobrą kawę? Poniżej kilka słów o festiwalach kawy.

Na dużych imprezach organizatorzy z reguły dbają o kawoszy i często przygotowują specjalne strefy wypoczynku, w których popijając małą czarną czy inne ulubione napoje, można się przyjemnie zrelaksować. Wielu z nas pewnie wolałoby takiej strefy nigdy nie opuszczać…. No właśnie – czy i gdzie możemy wybrać się na wydarzenia dedykowane kawoszom?

Festiwal kawy może się nam kojarzyć z ogromnymi targami dla osób pracujących w branży lub z zawodami dla profesjonalnych baristów. Rzucając okiem na mapę wydarzeń w Polsce i na świecie, możemy się przekonać, że kalendarz imprez kawowych jest naprawdę imponujący. W ujęciu globalnym, w ciągu jednego miesiąca na świecie odbywa się kilka ogromnych eventów branżowych dla specjalistów, hurtowników, sprzedawców i baristów. Dla przykładu: w samym tylko sierpniu możemy się wybrać za granicę na Coffee Fest Los Angeles, Singapore Coffee Festival, Trade Show Coffee And Tea w Moskwie, czy Aroma Coffee and Chocolate Festival w Newcastle w Australii. Takie wydarzenia są dla przedsiębiorców kawowych bardzo ważne. Ale czy kawowe festiwale muszą być tylko dla profesjonalistów?

 

Wydawać by się mogło, że to wąskie grono specjalistów jest zamknięte dla zwykłych smakoszy. To nie do końca prawda. Bardzo często przy okazji dużych wydarzeń, organizowane są otwarte strefy dla baristów amatorów oraz zwykłych kawowych maniaków. Już sama możliwość rozmowy na temat gustów i preferencji z innymi miłośnikami kawy to ogromna wartość i przyjemność. Takie festiwale to również niepowtarzalna okazja by usłyszeć plotki i nowości z branży oraz poznać kawowe akcesoria. To też szansa na spotkanie utytułowanego i doświadczonego baristy, przedstawicieli ulubionej marki czy spróbowania kawy parzonej alternatywnymi metodami. Wyobraźmy sobie te stoiska pełne aromatycznej kawy do testowania, kubek za kubkiem… Przecież to prawdziwy raj dla kawosza!

Czy fani kawy mogą w Polsce doświadczyć tego wszystkiego? Póki co, wydarzeń wokół kultury picia kawy w naszym kraju jest niewiele. Do tej pory ideą organizowanych eventów kawowych w Polsce (np. w stolicy) było nawiązywanie kontaktów biznesowych, integracja środowiska czy budowanie rynku. W dużych miastach, w Łodzi, Warszawie czy w Poznaniu, w ciągu roku odbywają się mniejsze lub większe wydarzenia tego typu. Niestety większość z nich przypada wiosną lub jesienią i są to bardziej targi kawowe niż typowe festiwale.

Latem natomiast możemy napić się kawy Woseba  na cosobotnich eventach ZET Cafe.

Pozostaje nam liczyć na to, że festiwali kawy będzie w Polsce coraz więcej. Nigdy przecież za mało spotkań i rozmów – nigdy za mało małej czarnej!

Kawa wir mleka
Ołówek