Kawa – chwila dla siebie

Kawa – chwila dla siebie

Zima nie sprzyja wychodzeniu z domu. Kiedy na dworze temperatury ujemne, marzymy tylko o chwili relaksu w ukochanym fotelu, pod kocem, najlepiej w pobliżu kaloryfera. Co idealnie pasuje to tego zestawu? Oczywiście pyszna kawa! A jak zrobić pyszny napar w domowym zaciszu? Sprawdźcie!

Nie macie ekspresu, a jesteście amatorami świeżo parzonej kawy? Potrzebujecie dwóch rzeczy – młynka do mielenia kawy, który sprawi, że kawa będzie aromatyczna i pyszna (świeżo mielone ziarna mają najwięcej aromatu) oraz urządzenia, dzięki któremu zaparzymy kawę. Jeśli lubicie intensywny w smaku napar, idealna będzie kawiarka czy praska francuska. Gdy jednak jesteście fanami delikatnej w smaku, ale bardzo aromatycznej wersji, zdecydujcie się na chemex lub aeropress. Aby dopasować grubość mielenia ziaren do metody parzenia, młynek powinien mieć możliwość regulacji tego parametru. Najlepszy będzie żarnowy, a nie udarowy – pisaliśmy o tym tutaj.

Gdy Waszym ulubionym napojem jest latte lub cappuccino, potrzebujecie czegoś, co pozwoli spienić mleko. Oczywiście możecie kupić spieniacz do mleka, elektryczne sprężynki są tanie i wystarczające do potrzeb domowych. Jeśli jednak nie chcecie inwestować w kolejne gadżety, możecie użyć po prostu miksera. Co ważne, mleko powinno być tłuste, około 3,2% oraz lekko podgrzane (65°)– nie zagotowane!

Porada: nie masz miksera lub po prostu szukasz innego sposobu na spienianie? Wlej ciepłe mleko do słoika i zakręć wieczko. Przez kilka chwil energicznie potrząsaj naczyniem, a po niedługim czasie mleko będzie spienione! Teraz najlepiej będzie, gdy lekko podgrzejesz całość w mikrofalówce i po wyciągnięciu kilka razy uderzysz słoikiem o blat.

Uwielbiasz latte art? W domowych warunkach możesz zrobić coś podobnego. Wytnij w małej kartce papieru np. kształt serca. Teraz połóż kartkę na filiżance, tak aby dziura z wyciętym wzorem przypadała na sam środek naparu. Posyp cynamonem, najlepiej za pomocą sitka, a uzyskasz wybrany kształt. Może to być pierwsza litera imienia ukochanej osoby, taka kawa w pewnością wywoła uśmiech na twarzy!

 

Kawa wir mleka
Ołówek