Kawa bez pośpiechu

Kawa bez pośpiechu

Mała czarna jest nieodłącznym elementem francuskiej kultury, nie tylko kulinarnej. We Francji kawę z mleczkiem pije się na śniadanie, a po południu przesiaduje się w kawiarni nad filiżanką espresso. Dla Francuzów każdy moment jest dobry, by wypić parę łyków ulubionego naparu i chwilę porozmawiać.

kawa-rogal

Francuzi rozpoczynają dzień najczęściej słodkim śniadaniem, które przyrządzają w domu. Poranne pobudzenie zapewnia im łagodna kawa z mleczkiem – café au lait – serwowana zwykle w miseczkach… – pojemnością przypominających miski do owsianki! Sposób serwowania nie wynika jedynie z ogromnego apetytu Francuzów na kawę. Po prostu uwielbiają oni moczyć w tym naparze pieczywo. Najczęściej są to bagietki lub słynne croissanty. Proste, ale jakże smakowite… Co ciekawe – Francuzi, podobnie jak Włosi, piją kawę z mlekiem w zasadzie tylko przed południem. Później przychodzi czas na espresso.

fra-kawa

Po małą czarną sięga się we Francji przy najróżniejszych okazjach, najczęściej po posiłku lub po to, by dodać sobie energii w ciągu dnia. W godzinach popołudniowych Francuzi wybierają się zwykle do kawiarni na dłużej: robią przegląd prasy, dyskutują o bieżących sprawach – kulturze i polityce. Jeśli nie mają zbyt wiele czasu, porcję espresso piją na stojąco, przy barze, zamieniając parę słów z obsługą. Wśród siedzących przy stolikach praktykowanym zwyczajem jest obserwowanie i komentowanie przechodniów. Francuzi nie mają tradycji kupowania kawy na wynos. W kawiarniach panuje zazwyczaj przyjemny gwar, są też odgłosy ekspresu i brzęk odstawianych porcelanowych filiżanek. Taka kawiarniana atmosfera sprzyja refleksji… Czy to nie aby egzystencjaliści przesiadujący w słynnej kawiarni Café de Floré zauważyli, że zaduma nad kawą może przynieść rozwiązanie wielu życiowych problemów?

Celebrowanie małych przyjemności to sztuka, którą Francuzi opanowali do perfekcji. Dlatego kultura picia kawy jest ważnym elementem ich codzienności. Jak mawiają nad Sekwaną – La vie est belle – życie jest piękne…

 

Kawa wir mleka
Ołówek