Jak na kawę – to do Brazylii!

Jak na kawę – to do Brazylii!

Plantacje kawy w Brazylii zajmują aż 27 000 km², dlatego kraj ten uznaje się za największego producenta kawy na świecie. Plantacje zlokalizowane są głównie w południowo-wschodnich częściach Brazylii – na prowincjach Sao Paulo, Minas Gerais i Parana. Co ciekawe, kawa, nie rosła naturalnie na tym kontynencie – z przywiezieniem pierwszego drzewka kawowego wiąże się bardzo interesująca historia:

Legenda głosi, że w 1727 roku Francisco Melo Palheta posadził pierwsze drzewko kawowe w Brazylii. Pułkownik Palheta został wysłany z misją dyplomatyczną do sąsiedniej Gujany Francuskiej, aby zdobyć sadzonki, gdyż wcześniej Portugalczykom się to nie udało. Jednak mężczyzna rozkochał w sobie żonę gubernatora, która na pożegnanie wręczyła mu bukiet kwiatów – w nim ukryła nasiona drzewa kawowego.

coffee-tree

 

Z początku uprawy zaspakajały tylko rynek wewnętrzy, jednak z biegiem czasu brazylijska kawa stała się coraz bardziej popularna w Europie, jak i w USA. W latach 20. i 30. Brazylia generowała 20% zbiorów kawy całego świata.

Kawa miała ogromny wpływ na gospodarkę i rozwój infrastruktury Brazylii oraz całej Ameryki Południowej. Porty, linie kolejowe powstały, aby obsługiwać liczne plantacje na wybrzeżu Atlantyku. Największy port w Ameryce Południowej nazywa się Santos i znajduje się w stanie Sao Paulo. Wybudowano go w miejscu, które pozwala na łatwą przeprawę przez góry Serra de Mar. Brazylia to niewątpliwie jedno z najważniejszych miejsc dla miłośników kawy – warto odwiedzić ją z wielu powodów: by zobaczyć plantacje, poczuć niesamowity klimat i poznać kulturę.

Kawa wir mleka
Ołówek