Hiszpański temperament

Hiszpański temperament

Hiszpanie są indywidualistami, którzy kochają wolność. Doskonale widać to w sposobie serwowania kawy – podawanej w Hiszpanii na wiele sposobów. Kawa z mleczkiem ma tam niemal tyle postaci, ilu jest kawoszy.

nr24_1_flamenco

Hiszpania to kraj fiesty, czyli powszechnej zabawy. Pretekstem do świętowania są tu zarówno uroczystości religijne, jak i świeckie. Fieście towarzyszą muzyka, tańce i dobre jedzenie. Hiszpanie znani są ze swojego gorącego temperamentu – bywają spontaniczni i mają przy tym bogatą kulturę picia kawy. Napar ten podaje się tam na różne sposoby – zawsze dbając o preferencje klienta.espressotasseW Hiszpanii najpopularniejsza jest mała czarna – café solo, której niewielkie porcje serwuje się w ceramicznych filiżankach o grubych ściankach. Dawka kofeiny potrzebna jest nie tylko do przetrwania upału, ale i jako zastrzyk energii przed wieczorną zabawą. Hiszpanie praktycznie w ogóle nie znają kawy innej niż parzona w ekspresie. Mimo wpływów arabskich, parzenie w tygielku jest tam raczej zapomniane. Kawę rozpuszczalną spotyka się tu rzadko, najczęściej w formie bezkofeinowej.

nr24_1_hiszp2

Bardzo popularna jest również kawa z mlekiem – café con leche, którą pije się o każdej porze w ciągu dnia. Co jednak ciekawe, sposób jej podawania różni się w zależności od regionu. I tak – albo dostajemy filiżankę kawy i do niej mleko w dzbanuszku, albo napar z mlekiem przygotowany przez baristę. Wszystko z prawdziwym szacunkiem dla indywidualnych życzeń kawoszy!

Café-bombón

Niektóre rodzaje kawowych napojów serwuje się w przezroczystych szklankach o grubym szkle, np. Café bombón. Do naczynia wlewa się najpierw słodkie, skondensowane mleko, a później dopiero czarną kawę. Powstają wtedy dwie warstwy, które przed wypiciem trzeba wymieszać. Café bombón serwuje się zazwyczaj jako słodki akcent na zakończenie obiadu.

Spożywanie czarnego naparu jest w Hiszpanii tradycją, którą każdy kultywuje po swojemu, w ulubiony sposób. Hiszpanie potrafią cieszyć się wolnością, jaką daje mała czarna;)

majora

 

Kawa wir mleka
Ołówek