Greckie historie

Greckie historie

Frappé to coś innego niż kawa mrożona lub podawana na lodzie. To symbol greckiej kuchni, który powstał dosyć przypadkowo, ale zyskał międzynarodową sławę.

minotaur

 

Jak powstała najsłynniejsza grecka kawa? W wersji “mitycznej” wyglądało to tak: pewnego razu Minotaur zostawił swoją kawę w labiryncie i zanim filiżankę odnalazł – kawa była już zimna jak frappé:) Prawdziwa historia powstania receptury najsłynniejszej kawy z Grecji jest równie niesamowita, gdyż rządził nią przypadek. Wpływ na jej narodziny miała też wyjątkowa kreatywność jednej osoby oraz jej słabość do małej czarnej…

frappe

W 1957 roku, na Międzynarodowych Targach w Thessalonikach, Dimitris Vakondios chciał się napić kawy w przerwie między swoimi prezentacjami czekoladowego napoju dla dzieci. Nie miał jednak możliwości przygotowania gorącej wody. Pomysłowy Grek zalał więc rozpuszczalną kawę zimną wodą, dodał mleko, cukier i wszystko dokładnie wymieszał w shakerze, z którego korzystał wcześniej podczas prezentacji. Nagła potrzeba wypicia kawy oraz niewątpliwa kreatywność kawosza spowodowały, że z kuchennej improwizacji narodziła się nowa receptura – frappé. Nazwa jest to znakomita, gdyż pochodzące z francuskiego słowo frappé oznacza zarówno ‘bić/uderzać’, jak i ‘zdumiony/osłupiały’. Jakież musiało być zdumienie Dimitrisa, gdy okazało się, że jego kuchenny eksperyment stał się legendą i początkiem popularności zimnej kawy z Grecji.

sugar

Żeby nie być zdumionym podczas wakacji w tym kraju, warto zapamiętać, że frappé podawane jest w kilku wersjach, w zależności od stopnia słodkości kawy. Możemy zamówić sketo kawę bez cukru lub metrio – półsłodką. Gliko to kawa słodka ok. 4 łyżeczki cukru na 2 łyżeczki kawy. Frappé w Grecji nie zawsze podaje się na mleku, czyli frappé me gala. Napój bez mleka skondensowanego będzie zaznaczony w karcie jako choriz gala.

Na pewno będąc na którejś z wysp greckiego archipelagu, warto spróbować każdej z tych kaw, by znaleźć swoją ulubioną wersję idealnego naparu na lato. W labiryncie wakacyjnych pokus ta będzie najprzyjemniejsza 😉

santorini

Kawa wir mleka
Ołówek