Dar pomorza

Dar pomorza

Do gdańskiego portu od wieków przybywają transporty kawy. Nic więc dziwnego, że to tam powstawały pierwsze kawiarnie i kwitł handel surowcem. Po dziś dzień mała czarna jest na Pomorzu bardzo popularna. Mieszkańcy Gdańska przegryzają do niej regionalnie wytwarzane wafle.

Polacy poznali czarny napar w XVII wieku za pośrednictwem Turków. Pierwsze transporty kawy do kraju docierały południowymi szlakami przemytniczymi lub w niewielkich ilościach, w bagażach służb dyplomatycznych. Wtedy kawa budziła ciekawość, bo nikt czegoś takiego wcześniej nie widział. Wszystko zmieniło się, gdy ziarna kawy stały się obiektem handlowym i zaczęły przypływać do gdańskiego portu. XVIII-wieczny Gdańsk – to tu historia kawy w Polsce rozpoczęła się na dobre. Przez gdański port trafiały na polskie dwory transporty kawy sprowadzanej z Turcji, Lewantu, Martyniki i Indii Holenderskich. Brak problemów z zaopatrzeniem, ogólna dostępność ziaren kawy powodowały, że to w Gdańsku właśnie otwierano liczne kafehauzy, z j. niemieckiego – domy kawy.

statek

Najprawdopodobniej to właśnie w Gdańsku otwarto pierwszy w Polsce lokal, w którym serwowano kawę. Około 1700 roku przy ul. Poggenpfuhl (dzisiaj Żabi Kruk) powstała kawiarnia Antoniego Mombra. Urządzono ją wytwornie, na styl wiedeński, wzorując się na najlepszych kawiarniach w Europie. Nie tylko można było spróbować w niej świeżo rozpakowanej mokki, ale i przeczytać europejskie gazety czy kupić bilety do teatru.

kawa-gdansk

Na kawowej mapie Polski Gdańsk to więc miasto szczególne. Mieszkańcy Pomorza znają wartość małej czarnej, sięgają po nią chętnie i przy różnych okazjach. Jedną z celebrowanych tradycji jest picie popołudniowej kawy, do której zajada się m.in. wafle gdańskie. Ten regionalny przysmak wypieka się z ciasta przypominającego nieco ciasto naleśnikowe, a gotowe wafle wyglądają trochę jak gofry. Najczęściej posypuje się je cukrem pudrem lub smaruje miodem albo powidłami i serwuje z pyszną kawą z mleczkiem… Kawowych tradycji na Pomorzu zdecydowanie nie brakuje!

Famous Neptune fountain over white, symbol of Gdansk, Poland

Kawa wir mleka
Ołówek