Bałtyk i kawa

Bałtyk i kawa

Swoim kształtem kawiarka przypomina trochę morską latarnię. Pakując walizkę nad Bałtyk, nie zapomnijcie o tym urządzeniu. Kawa z kawiarki uchroni Was przed falami znużenia i będzie orzeźwiająca jak morska bryza.

Nie wiemy, kiedy pierwsza makinetka (inaczej kawiarka) trafiła do Polski, ale to niewielkie urządzenie wymyślono już w latach 30. ubiegłego wieku. Dzisiaj jest uważane za jedną z ikon kultury picia kawy. Swoją popularność zawdzięcza niewielkim rozmiarom, prostocie konstrukcji i obsługi. Zasada jego działania polega na powstawaniu ciśnienia w dolnym zbiorczniku i wypchnięciu wody ku górze, która przesącza się przez sitko z kawą. Gdy napar jest już gotowy, słychać syczenie, bulgotanie. To sygnał, który zawsze ściąga wszystkich kawoszy do właściwego portu 🙂 Budowę kawiarki oraz więcej informacji na temat parzenia kawy tą metodą możecie znaleźć na naszym portalu pod tym adresem: http://kawazmleczkiem.pl/archiwum/coffee-tube/

 

podroz

Makinetka to niskociśnieniowy ekspres, który idealnie sprawdzi się podczas wakacji w gorącym, morskim klimacie. We Włoszech, skąd pochodzi to urządzenie, używa się jej do parzenia domowego, intensywnego w smaku naparu przypominającego espresso. Chociaż pogoda nad Bałtykiem jest raczej niepewna, to nic nie stoi na przeszkodzie, by włoskie wzorce przygotowywania kawy przenieść nad polskie morze!

Kawiarkę oraz zapas kawy trzeba po prostu mieć ze sobą podczas wakacyjnych wypadów. Na pewno zmieszczą się w Waszej walizce, gdzieś między parawanem a parą klapków. Gdy dotrzecie już nad morze, nie pozostanie Wam nic innego, jak raczyć się ulubioną kawą. O poranku, kiedy słońce dopiero zaczyna swoją wędrówkę po niebie, będziecie mogli przygotować małą czarną, która pozytywnie naładuje Was na cały dzień. A po południu, gdy po długich spacerach będziecie szukać ochłody i orzeźwienia, to na bazie naparu z kawiarki, przygotujecie mrożoną kawę.

 

nr22_4_glowne2

Na zimną morską wodę możecie spoglądać na przykład z pięknego, odrestaurowanego molo w Kołobrzegu. Koniecznie wybierzcie się tam wieczorem – tafla wody jest wtedy pięknie oświetlona przez zainstalowane, kolorowe iluminacje. A w ciągu dnia, podczas dobrej pogody, warto pofatygować się do morskiej latarni. Kilka łyków kawy na drogę i parę (no, może trochę więcej 🙂 ) stopni w górę. Spoglądając w stronę horyzontu, zobaczymy, że pewne rzeczy są niezmienne i ponadczasowe!

78180446

Kawa wir mleka
Ołówek