Ach ta woda…

Ach ta woda…

Większość z nas dzień zaczyna kawą. Niektórzy wypijają ją w domu, inni wolą w drodze do pracy, a jeszcze inni pierwszą filiżanką czarnego naparu cieszą się dopiero w pracy. Prawdziwi smakosze wiedzą, że woda, którą wykorzystujemy przy parzeniu ma tak duży wpływ na smak, jak pochodzenie ziaren. Duże znaczenie wody dla jakości kawy wynika z faktu, że woda stanowi przeciętnie 98,5% naparu. Przede wszystkim woda przeznaczona do parzenia kawy musi być przydatna do picia. Powinna być bezbarwna, przezroczysta, bez zapachu, pozbawiona obcych posmaków i nie zawierać składników szkodliwych dla zdrowia. Dlatego jeśli chcecie widzieć więcej jakiej wody używać, przeczytajcie poniższy artykuł.

Miękka czy twarda?

Woda w kranie w każdym regionie Polski jest inna. Woda twarda zawiera zdecydowanie więcej minerałów od kawy zmielonej, co może mieć wpływ na zafałszowanie smaku kawy w naparze. Aby zneutralizować smak warto jest użyć dzbanka filtrującego, który skutecznie usunie nie tylko kamień, ale i nadmierne ilości niepotrzebnych minerałów.

Natomiast woda miękka zawiera mniej minerałów niż kawa zmielona, dlatego zaparzenie taką wodą może spowodować, że smak kawy będzie odczuwalny jako gorzki lub kwaśny.

Mineralizacja, poziom PH i chlor

Im mniej minerałów w wodzie, tym lepiej, gdyż mogą one wchodzić w reakcję. Dlatego jeśli chcemy, aby napar smakował najlepiej, unikajmy wody mineralnej. Chlor w wodzie powoduje, że w ustach zostaje kwaskowy posmak.

Poziom pH wody do kawy powinien wynosić między 5,5 a 7 pH. Gdybyśmy użyli wody destylowanej, napój stanie się gorzki, a powyżej odpowiedniego pH kawa smakowała będzie cierpko. W supermarketach budowlanych znajdziecie proste testy, dzięki którym możecie sprawdzić ogólną twardość wody, jej odczyn pH oraz zawartość chloru. Dobrze jest mieć świadomość, co pijemy.

 

A co z temperaturą?

Temperatura wody ma również ogromny wpływ na smak naparu, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w czajnik, który ma termometr. Zbyt gorąca woda niszczy olejki eteryczne zawarte w kawie, więc jeśli zalejemy kawę wrzątkiem, pozbawimy napar większości związków aromatycznych. Z drugiej strony, jeśli temperatura wody będzie zbyt niska, kawa po prostu się nie zaparzy i nie odkryjemy najciekawszych nut smakowych.

Jaka jest więc idealna temperatura parzenia kawy? Optymalna temperatura to około 88-94˚C. Przy metodach alternatywnych zakres temperatury jest zdecydowanie większy (dla przykładu woda w aeropressie może mieć nawet 60°C), ale nigdy  nie zalewajmy kawy wrzątkiem.

Jeszcze jedna uwaga: do parzenia należy używać świeżo zagotowanej wody, kilkakrotnie gotowana pogarsza jakość naparu.

 

Jeśli zastosujecie się do powyższych porad poczujecie pełen bukiet smaków i aromatów – do dzieła!

Kawa wir mleka
Ołówek