Kawa nad Bałtykiem

Kawa nad Bałtykiem

Sposobów picia kawy jest mnóstwo, zimą uwielbiamy wszelkie kawy z przyprawami i słodkimi syropami, jesienne wieczory idealnie nadają się na spotkania przy filiżance gorącego cappuccino, a wiosenna świeżość powoduje, że lubimy eksperymentować i próbować nowych smaków.
Lato to czas, kiedy szukamy ochłody i uwielbiamy pić kawę mrożoną. Znacie historię, jak powstała pierwsza filiżanka tego napoju? Przeczytajcie, kto i w jakich okolicznościach po raz pierwszy wypił frappe.

Kawa frappe została wymyślona w 1957 roku. Pewien wystawca, pracujący na targach w greckich Salonikach, nie posiadał wrzątku, a po całym, aktywnym dniu pracy miał ogromną ochotę na kawę. Po chwili namysłu zalał kawę rozpuszczalną zimną wodą i zmieszał całość w shakerze – tak spontanicznie został stworzony jeden z najbardziej popularnych letnich napojów. Od tego czasu wiele się zmieniło, powstało wiele specjalistycznych urządzeń, dzięki którym możemy zrobić pyszną kawę, jednak do dzisiejszego dnia podstawowy przepis na kawę frappe się nie zmienił.

W Grecji pije się frappe na kilka sposobów: bez cukru (kawa sketo), kawa lekko słodzona (metrio), kawa mocno słodka (glyko) oraz bardzo popularna me gala – frappe z mlekiem. To właśnie kremowa konsystencja i pianka, która powstaje z intensywnego potrząsania shakerem jest tak charakterystyczna dla tego napoju, według oficjalnego przepisu powinna mieć od 3 do 5 cm grubości.

Jeśli mamy ochotę na małą odmianę, świetnym pomysłem będzie zrobienie kostek lodu z kawy i wrzucenie ich do zimnego mleka, napój będzie pyszny i bardzo orzeźwiający.

Kawę mrożoną możemy pić na wiele sposobów, zrobioną w chemeksie, dripperze czy w inny sposób – zawsze będzie pyszna. Możecie też dodać do niej lody lub odrobinę likieru kawowego.
Macie swój ulubiony przepis na kawową ochłodę? Napiszcie o tym na naszym profilu facebookowym Kawa z Mleczkiem!

Kawa wir mleka
Ołówek